top of page

Spondilolistezis: Belinize İyi Bakmanız İçin Bir Başka Neden


Her yıl 3 milyondan fazla kişiye bir kemiğin diğerinin üzerine kaydığı spinal bozukluk olan spondilolistezis teşhisi konuyor. Hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyebilir ve atletizmle uğraşan gençler arasında yaygındır.

Texas Health Plano'da omurga cerrahı olan Dr. Isador Lieberman, “Spondilolistezis Latin kökenlidir” dedi. " Spondy omurga anlamına gelir ve listhesis diğer kemikte ileri kayma bir kemiğe ifade eder. Bunlar kendi olmaları gereken hizalarında dizilmiş değildirler."

Spondilolistezisin olması ve bunun bilinmemesi mümkündür - bozukluğu tanımlamak için doktor teşhisi gereklidir. Zamanla ilerler, doğuştan beri olabilir. Omurganın yaşa bağlı bozulması nedeniyle, yetişkinlikte de ortaya çıkabilir. Ancak her iki durumda da Lieberman, ortaya çıkan bel ağrısının tedavi edilebileceğini söylüyor.

RÖPORTAJDA ÖNEMLİ NOKTALAR:

Spondilolistezise ne sebep olur? "Genç ergen yaş grubunda, genellikle doğuştan bu hastalıkla doğdunuz ve zamanla ilerler. Bir kemik diğer kemiğin üzerinde öne veya yana doğru kayar. Her ikisi de ilerleyici bir sorun olma eğilimindedir ve kemikler kendi kendilerine kaydıkları ya da bir kemiğin diğerinin üzerinde kaymasıyla, sinirler sıkışıp gerginleştiği ya da hasar gördüğü için ağrı yaşarsınız."

Genellikle atletizmle uğraşan çocuklarda ve ergenlerde görülür: "Bir kemiğin diğerinin üzerinde kaymasını hızlandırabilirsiniz. Bunu jimnastikçilerde, dansçılarda, futbol takımlarında sıklıkla görüyoruz, bazı beyzbol atıcıları spondilolistezis olabilir."

Spondilolisteziniz olabilir ve bunu bilmiyor olabilirsiniz değil mi? "Kesinlikle. Bir röntgende gördüğümüzde orada olduğunu biliyoruz ama ne kadar hızlı ilerleyeceğini, ne kadar ilerleyeceğini veya hastalarımızı ne kadar etkileyeceğini gerçekten tahmin edemiyoruz. İşte bu yüzden bunları takip ediyoruz. "

Tedavi:

"Hızlı bir şekilde ilerlediğini görürsek, hastalar her şeyden önce bellerinden şeklinden şikayet edecekler. Bu yüzden bunun tedavisi, onu yeniden pozisyona getirmek için yeniden pozisyon vererek hizalamak.

Röntgende gördüğümüzde, hızlı ilerlemiyorsa ve hastaların yalnızca minimum bel rahatsızlığı varsa, kas kuvvetlerini korumak ve desteklemek ve esnekliklerini korumak için bir egzersiz programına devam etmelerini öneririz genellikle onları rehabilitasyona alırız. Onları daha da kötüleştirebileceğini bildiğimiz bazı faaliyetlerden kaçınmaya teşvik ederiz.

Sinir sorunları gelişmeye başlarsa, omurgayı yeniden hizalamaya ve sinirleri korumaya çalışırız. Bu da durumu iyileştirmek için yapılacak bir ameliyattır."

Belimize daha iyi bakmak için ipuçları:

  • "Birincisi, birçok genç sporcuyu çok zorluyoruz, onları daha fazla güç kondisyonuna zorluyoruz ve omurga fizyolojik olarak olgunlaşmadan ve bu kuvveti kaldırabilmeden önce alt omurgaya çok fazla kuvvet uyguluyoruz. Güçten ziyade esnekliği, çevikliği ve dayanıklılığı korumayı öneriyorum."

  • "Kendinizi ince tutun. Kendinizi aktif tutun. Ne kadar fazla ağırlık taşırsanız, omurgaya o kadar fazla yük biner."

  • "Kemik sağlığı ve kemik kalitesi. Kadınlarda aktif bir egzersiz programına ayak uydurarak ve kemik sağlığını optimize etmek için diyetlerindeki kalsiyum ve D vitaminini koruyarak osteoporozu ve zamanla neden olduğu değişiklikleri önlemek çok önemlidir."

  • "Sonra sigara var. Sigara dumanındaki nikotin, disklere, kaslara ve bağlara giden kan akışını azaltıyor."

  • "Düz öne eğilerek omurgayı zorlamak yerine, kaldırmak için dizlerinizi üzerine çömelin."

コメント


Самые читаемые статьи

последние записи

bottom of page