top of page

Kuzey Çin'deki çocuklarda rapor edilen solunum yolu hastalığı artışlarına ilişkin DSÖ açıklaması


Çinde Artan Pnömoni Vakaları

DSÖ(Dünya Sağlık Örgütü), solunum yolu hastalıklarındaki artış ve çocuklarda bildirilen pnömoni vakaları hakkında ayrıntılı bilgi için Çin'den resmi bir talepte bulundu.


13 Kasım 2023'te düzenlenen bir basın toplantısında, Ulusal Sağlık Komisyonu'ndan Çinli yetkililer, Çin'de solunum yolu hastalıkları vakalarında artış olduğunu bildirdi. Çinli yetkililer bu artışı, COVID-19 kısıtlamalarının kaldırılmasına ve grip, mikoplazma pnömonisi (tipik olarak küçük çocukları etkileyen yaygın bir bakteriyel enfeksiyon), solunum sinsityal virüsü (RSV) ve SARS-CoV-2 gibi bilinen patojenlerin dolaşımına bağladı. (COVID-19'a neden olan virüs). Yetkililer, sağlık tesisleri ve toplum ortamlarında gelişmiş hastalık gözetiminin yanı sıra sağlık sisteminin hastaları yönetme kapasitesinin güçlendirilmesi ihtiyacını vurguladı.


21 Kasım'da medya ve ProMED, kuzey Çin'deki çocuklarda teşhis edilemeyen pnömoni vakaları bildirdi. Bunların daha önce Çinli yetkililer tarafından bildirilen solunum yolu enfeksiyonlarındaki genel artışla mı yoksa ayrı olaylarla mı ilişkili olduğu belli değil.


22 Kasım'da DSÖ, Uluslararası Sağlık Tüzüğü mekanizması aracılığıyla çocuklar arasında rapor edilen bu vakalara ilişkin laboratuvar sonuçlarının yanı sıra ek epidemiyolojik ve klinik bilgiler talep etti. Ayrıca influenza, SARS-CoV-2, RSV ve Mycoplasma pneumoniae dahil bilinen patojenlerin dolaşımındaki son eğilimler ve sağlık sistemleri üzerindeki mevcut yük hakkında daha fazla bilgi talep ettik. DSÖ aynı zamanda Çin'deki mevcut teknik ortaklıklarımız ve ağlarımız aracılığıyla klinisyenler ve bilim insanlarıyla da iletişim halindedir.


Ekim ortasından bu yana, Kuzey Çin'de önceki üç yılın aynı dönemine kıyasla grip benzeri hastalıklarda artış olduğu bildirildi. Çin, grip, grip benzeri hastalıklar, RSV ve SARS-CoV-2'deki eğilimler hakkında bilgi toplamak ve Küresel Grip Gözetim ve Müdahale Sistemi gibi platformlara rapor vermek için sistemlere sahiptir.


DSÖ bu ek bilgiyi ararken, Çin'deki insanların solunum yolu hastalığı riskini azaltmak için önerilen aşıları da içeren önlemleri uygulamasını öneriyoruz; hasta insanlardan uzak durmak; hastayken evde kalmak; gerektiğinde test yaptırmak ve tıbbi bakım almak; uygun şekilde maske takmak; iyi havalandırmanın sağlanması; ve düzenli el yıkama.


DSÖ güncellemeler sağlamaya devam edecektir.

Самые читаемые статьи

последние записи

bottom of page