top of page

İngiltere'de Glioblastoma Araştırmaları için Kampanya

Nikki Saunders'ın annesi Susan ve erkek kardeşi Paul Simons'a Eylül 2018'de glioblastoma teşhisi konuldu ve o yıl öldüler.
Essex'ten Bayan Saunders, Beyin Tümörü Yardım Kuruluşu adına kanser konusunda farkındalığı artırmak için kampanya yürütüyor.
Yardım kuruluşu, paranın "beyin tümörlerinin tedavisini hızlandırmaya" yardımcı olacağını söyledi.
1,2 milyon £ değerinde hibe veren kuruluş, ilk bağışı Boston'daki Dana-Farber Kanser Enstitüsü ve Massachusetts Genel Hastanesi'nde araştırma görevlisi olan Dr. Tyler Miller'a verdi.
Glioblastomalar, Birleşik Krallık'ta yılda 3.000'den fazla insanı etkiliyor ve beyin kanserinin ölümcül ve agresif bir türü. Bayan Saunders'ın erkek kardeşi, hastanede annesini ziyaret ederken hastalandı ve kız kardeşinin kendisinin de tarama yaptırmasını istemesine neden oldu.Felç şüphesiyle A&E'ye götürüldü ve daha sonra glioblastoma teşhisi konuldu.

Eski bir UPS kuryesi olan Bay Simons, birkaç gün öncesine kadar hiçbir belirti yaşamamıştı; sağ elinde uyuşma, ardından sağ bacağında sertlik ve şiddetli bir baş ağrısı yaşadı.

Bayan Saunders, "Anneme Paul'ün de aynı tür beyin tümörüne sahip olduğunu söylemek zorunda kalmak asla unutamayacağım bir şey" dedi.

Bay Simons, Kasım 2018'de teşhis konulduktan yedi hafta sonra hayatını kaybederken, annesi de 11 hafta sonra 77 yaşında hayatını kaybetti.

Bayan Saunders şunları söyledi: "Kelimeler neler yaşadığımızı veya kardeşimin ve annemin ne kadar özlendiğini ve sevildiğini anlatamaz."

Dr Millar'ın çalışması, glioblastoma hücrelerinin bağışıklık sisteminden nasıl kaçındığını ve büyümeye devam ettiğinin anlaşılmasını geliştirecek.

Yeni proje aynı zamanda hayatta kalma şansını büyük ölçüde artırmak için glioblastoma hücrelerini immünoterapiye duyarlı hale getirmeyi de amaçlıyor.

İkinci hibe ise İsviçre'deki Lozan Üniversitesi Ludwig Kanser Araştırmaları Enstitüsü'nde doktora sonrası araştırmacı olan Dr. Spencer Watson'a verilecek.

Glioblastoma tedavisinden sonra kalan hasar için kullanılan terim olan 'glial yara izlerinin' tedaviden sonra geride kalan tümör hücreleri için koruyucu bir ortam oluşturup oluşturmadığını bulmayı amaçlıyor.

Brain Tümör Hayır Kurumu'nun araştırma başkanı Emma Thompson şunları söyledi: "Amacımız, bu araştırmanın beyin tümörlerinin tedavisini hızlandırmamıza yardımcı olmasıdır.

"Glioblastomaların karmaşık yapılarından dolayı tedavi edilmesinin inanılmaz derecede zor olduğunu biliyoruz.

"Bu nedenle, bağışıklık sisteminin tümör hücrelerine nasıl tepki verdiğini anlamayı amaçlayan ve tümörün nüksetmesini teşvik eden hücreleri ele alan bu yenilikçi araştırmayı finanse etmek, bu hastalığı tedavi etmenin daha iyi yollarını bulmamızı sağlayacak yeni tedaviler bulmak istiyorsak önemlidir."

Comments


Самые читаемые статьи

последние записи

bottom of page