top of page

Artırılmış Gerçeklik teknolojisi, daha güvenli omurga cerrahisinin yolunu açıyor


New England'da ilk kez, Massachusetts General Hospital'da (MGH) Omurga Nöroşirürjisinde Kingdon-Saylor Donatılmış Kürsüsü ve Omurga Deformitesi ve Onkoloji Cerrahisi Direktörü John H. Shin, MD, liderliğindeki bir beyin cerrahisi ekibi, artırılmış gerçekliği (AR) tanıttı. ) omurga cerrahisi yaparken ameliyathaneye teknoloji. Bu yeni teknoloji, cerrahların anatomiyi ve kritik yapıları görselleştirmesini geliştirerek karmaşık cerrahiyi daha güvenli ve daha doğru hale getirebilir.

Artırılmış gerçeklik ile cerrahın görüşü

AR, bilgisayar tarafından oluşturulan bir görüntüyü, kullanıcının gerçek dünyaya bakış açısının üzerine yerleştiren teknoloji olarak tanımlanır. Bu, bireyin, tipik olarak çıplak gözle görülmeyen bilgilerle, doğal ortamların veya durumların gelişmiş bir görünümünü elde etmesini sağlar. Beyin cerrahları, yürütülen cerrahi planların her hastayla tartışılan ameliyat öncesi planlarla eşleşmesi için spinal enstrümantasyon yerleşiminin doğruluğunu artırarak hasta sonuçlarını iyileştirmek için artık AR teknolojisine yöneliyor.

AR kullanırken, beyin cerrahları, BT taramalarının bilgisayar tarafından oluşturulan görüntülerini göz merceklerine sağlayan ve işlemin fiziksel gerçekliği üzerine gerçek zamanlı olarak bindirilmiş bilgileri gösteren kulaklıklar takarlar. GPS navigasyonuna benzer şekilde, bu teknoloji cerrahların gözlerini ve ellerini sahada tutabilmeleri için bilgisayar tabanlı cerrahi navigasyon kılavuzluğunu cerrahların görme alanına görüntüler.

Shin, "MGH Neurosurgery'deki omurga cerrahlarımız, bu teknolojiyi hastalara sunmaktan gerçekten heyecan duyuyor. Omurga cerrahisi yaparken, tipik olarak omurilik, sinirler ve kan damarları gibi kritik yapıların milimetreleri içinde çalışıyoruz" diyor. "İster minimal invaziv ister karmaşık rekonstrüksiyon ameliyatları için riskler son derece yüksek. Bu teknoloji sadece bu ameliyatları planlamamıza ve gerçekleştirmemize yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda cerrahi riskleri ve komplikasyonları en aza indirirken doğruluğun sağlanmasına da yardımcı oluyor. Beyin cerrahları olarak en büyük önceliğimiz, hastalar güvende."

Beyin cerrahisinde AR teknolojisinin kullanılması, beyin cerrahisi kursiyerleri için eğitim fırsatlarını da geliştirir. "AR gibi ileri teknolojileri ikamet ve burs programlarımıza dahil etmek, alanımızda yeniliği teşvik etmek ve omurga cerrahisinde geleceğin liderlerini eğitmek için kritik öneme sahip" diye eklediComments


Самые читаемые статьи

последние записи

bottom of page