top of page

Boyun Fıtığı Nedir


boyun_fitigi_nedir
boyun fıtığı nedir

Boyun fıtığı yani tıp dilinde servikal disk hernisi boynunuzdaki sinirleri sıkıştırarak ağrıya ve diğer semptomlara neden olur. Özellikle genetik olarak kasların zayıf olması, uzun saatler boyunca masa başında çalışma ve egzersizsiz bir yaşam boyun fıtığına neden olabilir. Şimdi, Boyun fıtığı nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi..

BOYUN FITIĞI (SERVİKAL DİSK HERNİSİ) NEDİR?

Boyun, kaslar, kemikler, bağlar ve eklemler dahil olmak üzere birçok farklı anatomik yapıdan oluşur. Bu yapıların her biri sinir uçlarına sahiptir. Boynunuzdaki kemikler arasındaki dokuya intervertebral diskler denir. Boynumuzda 7 tane omur ve bunların arasında 5 tane disk bulunur. Diskler yumuşak bir jel benzeri merkez ve sert bir dış kaplamadan oluşur.

Omurlar arası disk, omurgadaki her bir kemik arasında hareket etmelerini sağlayan bir eklem oluşturur. Bir diski çevreleyen dış astar yırtıldığında, yumuşak merkez bir delik açarak boyunda fıtıklaşmış bir disk oluşturur. Buna boyun fıtığı adı verilir.

BOYUN FITIĞI BELİRTİLERİ

– Ensede ağrı – Boyun, omuz ve sırta vuran ağrılar – Boyun hareketlerinde kısıtlılık – Kas spazmı – Kollarda ve ellerde uyuşma, uyuşukluk hissi – Kollarda incelme – Baş dönmesi – Kulak çınlaması – Konsantrasyon bozukluğu – Kollarda ve ellerde kas gücü azalması

Boyun fıtığı, sıklıkla 5. ve 6 omurlar arasında, daha az sıklıkla da 6. ve 7. omur arasında görülür. Bunun nedeni bu omurların çok hareketli olması ve strese daha fazla maruz kalmasıdır.

BOYUN FITIĞI NEDENLERİ

Geçirilmiş travma, masa başında ya da bilgisayar karşısında uzun süreli boyunun kötü pozisyonda tutulması, kemik yapısı ve diskte yaşın ilerlemesine bağlı olarak dejenerasyon, romatizmal hastalıklar boyun fıtığına neden olabilir.

BOYUN FITIĞI TEDAVİSİ

Boyun fıtığı tanısı, boynun, kolların ve alt ekstremitelerin tam bir fizik muayenesiyle başlar. Doktorunuz boynunuzu esneklik, hareket açıklığı ve sinir köklerinizin veya omuriliğinizin fıtıklaşmış bir diskten etkilendiğini gösteren işaretler açısından inceleyecektir. Daha sonra sizden röntgen veya manyetik rezonans görüntüleme (MR) isteyebilir.

Самые читаемые статьи

последние записи

bottom of page